Univerza v Ljubljani je s sprejetjem Etičnega kodeksa Univerze v Ljubljani opredelila minimalne etične standarde študentov, učiteljev in ostalih zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, s sprejetjem Etičnega kodeksa za raziskovalce Univerze v Ljubljani pa je postavila temelje etičnega ravnanja, ki veljajo za pedagoge, raziskovalce in doktorske študente pri akademskem in raziskovalnem delu.
Kodeksi raziskovalne etike in integritete
Etični kodeks UL vsebuje temeljne vrednote univerze, cilje in pričakovana minimalna etična ravnanja njenih zaposlenih in študentov na Univerzi. Njegov namen je graditi in ohranjati visoke poklicne in etične standarde članov univerzitetne skupnosti ter s tem krepiti pripadnost Univerzi, preglednost in družbeno odgovornost njenega delovanja, svobodo raziskovanja, poučevanja in učenja ter družbeni ugled Univerze.
Etični kodeks za raziskovalce UL obravnava splošna etična vprašanja, ki se pojavijo pri vsakem raziskovalnem delu. Vsak posameznik je odgovoren, da pri svojem raziskovalnem delu identificira morebitna etična vprašanja in v primeru etično občutljivih vprašanj pridobi napotke svojih predpostavljenih (npr. mentorja, vodje raziskovalnega projekta, vodje katedre, prodekana za raziskovalno delo) ali odobritev Etične komisije svoje fakultete (redno telo ali vzpostavljeno ad hoc). V primeru, da fakulteta nima etične komisije, raziskovanje pa vključuje delo z ljudmi, odloča o vlogah za presojo etične ustreznosti raziskav, ki potekajo v okviru UL, univerzitetna Komisija za etiko v raziskavah, ki vključujejo delo z ljudmi.
Poleg Etičnega kodeksa za raziskovalce UL pa morajo vsi raziskovalci, pedagogi in doktorski študentje pri svojem akademskem in raziskovalnem delu upoštevati tudi etične standarde, ki veljajo posebej samo za njihovo raziskovalno področje (npr. medicina, socialno delo, družboslovne študije, delo z živalmi) ter etična načela, standarde in dobre raziskovalne prakse .
Univerza se je zavezala tudi k ozaveščanju raziskovalcev in študentov o etičnosti v raziskovanju. Komisija za raziskovalno in razvojno delo UL je na svoji 9. seji dne 16. 4. 2015 sprejela Okvirni program rednega seznanjanja raziskovalcev z vrednotami in etičnimi načeli UL na raziskovalnem področju ter kodeksom strokovnega oz. raziskovalnega področja, na katerem delajo ali se usposabljajo.
Članice Okvirni program rednega seznanjanja raziskovalcev vključujejo v svoje programe dela ter poskrbijo, da so raziskovalci in pedagogi seznanjeni z etičnimi načeli v skladu s tem programom.
Povezave
Etika objavljanja
Raziskovalno delo, ki vključuje ljudi
Osebni podatki
Raziskovalni podatki
Raziskovanje, ki vključuje živali
Medicinske raziskave
Umetna inteligenca
Dostop in delitev koristi, družbeni vpliv
Raziskovalna integriteta (poleg kodeksov, objavljenih zgoraj)
- Nasprotje interesov na UL
- Sprejemanje daril na UL
- Varno in spoštljivo delovno okolje: Pravilnik UL o ukrepih proti nasilju, nadlegovanju in trpinčenju; ; Zaupne osebe na UL
- Enakost in vključevanje na UL