Odprta znanost zavezuje k takojšnji odprtosti recenziranih publikacij in ravnanju z raziskovalnimi podatki v skladu z načeli FAIR ter odprtimi, kolikor je mogoče, in zaprtimi, kolikor je nujno. Priporoča izvajanje tudi drugih praks odprte znanosti.
Izvajanje raziskovanja v skladu z načeli odprte znanosti je razširjeno po vsem svetu. Strategije, politike in pravne podlage so mednarodno usklajene.
193 držav UNESCO (med njimi Slovenija) je sprejelo priporočilo o odprti znanosti (UNESCO recommendation on open science), ki je skladno z določili Evropske unije o odprti znanosti.
Eden od zadnjih dokumentov Evropske unije o odprti znanosti so Zaključki Sveta Evropske unije o vrednotenju raziskovanja in izvajanju odprte znanosti (Council conclusions on research assessment and implementation of open science).
Infrastruktura UL
(RUL) izpolnjuje (), kar Evropski komisiji omogoča zajemanje zapisov RUL za publikacije, raziskovalne podatke in druge vrste rezultatov raziskav ter njihov prenos k ustreznim projektom v njen Funding and Tenders Portal.
Raziskovalci naj se za shranitev člankov in drugih publikacij v RUL obrnejo na matično knjižnico članice UL, da jim ob izdelavi zapisa COBISS za bibliografijo raziskovalca v RUL shranijo ustrezno različico datoteke članka.
Raziskovalci UL lahko sami v RUL shranijo raziskovalne podatke ali pa za shranitev zaprosijo repozitorij@uni-lj.si ali knjižnico članice UL.
Na Univerzi v Ljubljani Fakulteti za družbene vede deluje (ADP), ki je nacionalno podatkovno središče za raziskovalne podatke v družboslovju in humanistiki. ADP je član evropske digitalne raziskovalne infrastrukture za družboslovje CESSDA ERIC in opravlja tudi naloge Nacionalnega vozlišča Research Data Alliance za Slovenijo ().
Na Univerzi v Ljubljani Filozofski fakulteti deluje (CLARIN.SI; nacionalni koordinator CLARIN.SI je Institut Jožef Stefan).
Repozitorij Univerze v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov in Slovenska raziskovalna infrastruktura za jezikovne vire in tehnologije so vključeni v () in mednarodne agregatorje.
Na Univerzi v Ljubljani Medicinski fakulteti deluje , ki je nacionalno vozlišče evropske digitalne raziskovalne infrastrukture za vede o življenju ELIXIR Europe. Vozlišče nudi podporo za ravnanje z raziskovalnimi podatki in vzpostavlja nacionalni podatkovni arhiv za vede o življenju.
Nekaj fakultet UL sodeluje v Slovenskem nacionalnem superračunalniškem omrežju (), ki je konzorcij za razvoj razpršenega računalništva in upravljanje superračunalniških infrastruktur v Sloveniji. SLING omogoča prost dostop do infrastrukture za porazdeljeno računanje in obdelavo podatkov.
Podpora in obveščanje
V knjižnicah članic UL nudijo informacije glede odprtodostopnega objavljanja v mednarodnih znanstvenih revijah in shranjevanja v Repozitorij UL.
Na Rektoratu UL deluje nacionalna točka za odprti dostop OpenAIRE (, NOAD) za podporo raziskovalcem in drugim deležnikom glede izpolnjevanja določil o odprti znanosti.
UL redno seznanja raziskovalce in druge deležnike odprte znanosti z novostmi.
Slovenska skupnost odprte znanosti
UL je podpisala Dogovor o sodelovanju v , iniciativi za nacionalni oblak odprte znanosti.
Velik nacionalni projekt o odprti znanosti, financiran s sredstvi Načrta za okrevanje in odpornost
UL je članica konzorcija 20-ih JRO-jev in CTK v projektu Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji (), izbranem za financiranje na javnem razpisu Prilagoditev javnih raziskovalnih organizacij in Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani za delo po načelih odprte znanosti.
Najpomembnejše načrtovane aktivnosti projekta so:
- prilagoditev delovanja JRO-jev v skladu z načeli odprte znanosti,
- ozaveščanje, usposabljanja, izobraževanja, priročnik o odprti znanosti, še posebej o ravnanju s FAIR in odprtimi raziskovalnimi podatki.
UL Odprta znanost
Kontakt
Univerza v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana
Telefon: 01 241 86 79
E-naslov: repozitorij@uni-lj.si