Slovesnost ob pridobitvi Unescove katedre o izobraževanju učiteljev za trajnostni razvoj

Boštjan Podlogar/STA
Datum objave:
S slovesnostjo v Zbornični dvorani Rektorata Univerze v Ljubljani je bila uradno ustanovljena Unescova katedra o izobraževanju učiteljev za trajnostni razvoj na Univerzi v Ljubljani s sedežem na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Katedra bo omogočala sodelovanje med mednarodnimi raziskovalci in pedagoškimi delavci UL ter drugih institucij v državi in v drugih regijah po svetu.
Na slovesnosti je goste nagovoril rektor prof. dr. Gregor Majdič, ki je v svojem govoru izpostavil nujo po posluhu za pedagoške študijske programe na univerzi, ki so steber družbenega znanja in trajnostne prihodnosti. Zbrane sta nagovorila tudi državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije Urban Kodrič ter Magdalena Landry, direktorica UNESCO pisarne v Benetkah, ki je Univerzi v Ljubljani in predstojniku katedre čestitala za pridobitev UNESCO katedre. Landry je opozorila: "Globalni izzivi, s katerimi se soočamo, od podnebnih sprememb do digitalne preobrazbe, zahtevajo, da naše pedagoge in pedagoginje opremimo z orodji in znanjem za navdihovanje prihodnjih generacij za trajnostne rešitve."
Prof. dr. Gregor Torkar, predstojnik novoustanovljene UNESCO katedre: "Univerze imajo osrednjo vlogo pri družbenih spremembah za bolj trajnostno prihodnost. Kot vodja nove UNESCO katedre čutim veliko odgovornost, da izpolnim pričakovanja in cilje, ki nam jih je zaupal UNESCO," je uvodoma povedal in v nadaljevanju predstavil namen in cilje katedre ter njene prve korake.
Osrednji govorec slovesnosti prof. dr. Daniela Fischerja, predstojnik vsebinsko sorodne UNESCO katedre o visokošolskem izobraževanju za trajnostni razvoj iz Univerze Leuphana v Nemčiji, je v svojem predavanju izpostavil pomen univerz za družbene preobrazbe in trajnostno prihodnost. Med drugim je poudaril tudi potrebo po celovitem institucionalnem pristopu k obravnavi trajnostnosti ter vloge, ki jih pri tem imajo UNESCO katedre.
Uvodnim nagovorom je sledila okrogla miza o kakovostnem izobraževanju učiteljev za trajnostni razvoj, kjer so svoje poglede delili Magdalena Landry (UNESCO Pisarna, Benetke), prof. dr. Daniel Fischer (Univerze Leuphana, Nemčija), prof. dr. Hannu L. T. Heikkinen (Univerza Jyväskylä, Finska), prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat (prorektorica, Univerza v Ljubljani), prof. dr. Janez Vogrinc (dekan Pedagoške fakultete, Univerza v Ljubljani), prof. dr. Tomaž Grušovnik (Univerza na Primorskem) in Gašper Hrastelj (generalni sekretar Slovenske nacionalne komisije za UNESCO). Izpostavljeni so bili projekti v okviru programa Načrt za okrevanje in odpornost, predvsem projekt »Posodobitev pedagoških študijskih programov – Posodobitev PŠP NOO«, ki je namenjen posodobitvi pedagoških študijskih programov na treh javnih univerzah v Sloveniji. Sodelujoči so med drugim pozvali tudi k večjemu ugledu pedagoških poklicev v družbi, ki predstavljajo steber dobro informirane in izobražene družbe.
Program slovesnosti je pospremil harmonikar Mile Đurđević Žojan.
-
Prof. dr. Gregor Torkar, predstojnik novoustanovljene UNESCO katedre
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Prof. dr. Janez Vogrinc, dekan Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Gašper Hrastelj, generalni sekretar Slovenske nacionalne komisije za UNESCO
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat, prorektorica, Univerza v Ljubljani
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Prof. dr. Daniel Fischer, Univerza Leuphana
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Magdalena Landry, direktorica UNESCO pisarne v Benetkah
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Prof. dr. Tomaž Grušovnik, Univerza na Primorskem
Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Foto: Boštjan Podlogar/STA