Dan za umetnost UL

Na Kongresnem trgu in okoli njega pa je bilo v ponedeljek pestro že čez dan. Glavnina dnevnega programa Dneva za umetnost UL, v katerem so poleg UL ALUO sodelovale Akademija za gledališče, radio, film in televizijo (UL AGRFT), Fakulteta za družbene vede (UL FDV), Filozofska fakulteta (UL FF) in Naravoslovnotehniška fakulteta (UL NTF), se je odvila v bližnjem lokalu Kazina Jazz Club, kjer si je občinstvo lahko ogledalo vse od projekcije študentskih kratkih filmov do recitala srednjeveške poezije ob spremljavi teorbe.

Park Zvezda se je prelevil v živahen sejem umetniških del študentk in študentov UL ALUO. V paviljonu parka Zvezda so mimoidoči lahko prisluhnili »arhivskemu« podkastu Umetnost, kaj ti je? / ALUO80 (), ki je ob 80-letnici UL ALUO nastal v sodelovanju s 3. programom Radia Slovenija – programom Ars. V Galeriji UL na rektoratu pa se je odprla 17/80, razstava fotografij iz osebnega arhiva Lucijana Bratuša, upokojenega profesorja UL ALUO, ki je 17 let dokumentiral dogajanje na Akademiji.

Akademija ob 80-letnici UL ALUO

Slavnostna akademija, posebna z umetnostjo in oblikovanjem prežeta prireditev, je nastala iz večplastne vizije praznovanja, s katerim je Akademija želela poudariti še marsikaj drugega kot le obletnico, in k temu so dragoceno prispevali mnogi študentke, študenti, sodelavke in sodelavci UL ALUO. To zadnje dejanje njihovega junijskega praznovanja je bilo realizirano pod režisersko taktirko Jaše Kocelija, s scenografsko zasnovo Darjana Mihajlovića Cerarja in z virtuoznim moderiranjem Boštjana Narata, tudi piscem scenarija.

Proslava se je začela z ljubezensko pesmijo v izvedbi glasbenikov Jane Beltran in Mihe Eriča, alumnov UL ALUO. Tudi prvi govorec večera, prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani, je potegnil vzporednice med umetnostjo in ljubeznijo: »Danes praznujemo 80 let ustanove, ki že skoraj celo stoletje uresničuje plemenito poslanstvo: negovati lepoto, spodbujati kritično misel, presegati meje videnega in izrečenega – ter predvsem iskati resnico skozi umetniški izraz. Akademija ni le učna ustanova. Je skupnost, kjer se rojevajo odnosi, ki trajajo vse življenje. Kjer se ljubezen do ustvarjanja prepleta z ljubeznijo do sveta.«

Za njim je spregovoril Luka Mesec, podpredsednik vlade Republike Slovenije in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je poudaril pomen umetnosti kot dela: »Umetnina je delo. Umetnik je delavec. A to delo ni podrejeno ukazu ali nevidni roki trga. Je tisto delo, ki še vztraja tam, kjer sistem pravi, da je to nepotrebno. Joseph Beuys je umetnost imenoval socialna  skulptura, jaz pa bi dodal: politična prisotnost in glas v prostoru, kjer bi mnogi precej raje videli tišino.«

Sledila sta odlomek koncerta Zvočne heterotipije v izvedbi Studia za sodobno glasbo UL AG ter glasbeno performativni nastop Hannah Koselj Marušič in Aleksija Kobala, študentke in alumna UL ALUO, umetnikov, ki sta njuno ustvarjanje, tako kot Jana Beltran in Miha Erič, posebej za to priložnost povezala prvič. Nato je na oder stopila slavnostna govorka večera Marjetica Potrč, izjemna umetnica, akademska kiparka, arhitektka ter tudi alumna in nekdanja predavateljica UL ALUO. Že v uvodu je ob tej priložnosti za ključni dve dimenziji označila: pomembnost spomina na čas, ki je za nami, in soustvarjanje spomina za čas, ki sledi. Svoj vsebinsko izredno relevanten in bogat govor pa je zaključila z besedami: »Medtem ko smo ponosni na slovenske ambicije v vesoljskem programu ter rečemo Slovenija – majhna na Zemlji in velika v vesolju, je nujno, da se zavedamo, da je za preživetje naše kulturebistveno ohranjanje ponosa na kulturno ustvarjanje. Ta je temelj našega kulturnega prostora in naše prihodnosti. In Akademija za likovno umetnost in oblikovanje je bistveni del naše kulture in naše prihodnosti: je živ, ustvarjalen, občutljiv, pogumen in nepogrešljiv ekosistem, na naši zemlji.«

Slavnostna akademija je bila tudi pravi trenutek, da se UL ALUO posebej pokloni vsaj nekaterim od svojih sodelavk in sodelavcev, ki vse njene ideje utelešajo in živijo. Kot je ob tem dejal moderator Narat, jih je veliko in vsem se na eni prireditvi ne da zahvaliti poimensko, ker pa ima hiša praviloma štiri vogale, so bili ob tej priložnosti izbrani štirje. Dekan UL ALUO, prof. Alen Ožbolt, je svečane listine podelil štirim neprecenljivim sodelavcem: upokojeni knjižničarki Zdenki Lampič, dolgoletnemu modelu Nevenki Pečlin, upokojeni tajnici Špeli Nives Rojec in upokojenemu hišniku Poldetu Bosnarju. Temu ganljivemu trenutku pa je sledila še zadnja glasbena točka, posebna izvedba skladbe Ker tu je vse tako lepo benda Koala Voice, ki je nastala v sodelovanju Mance Trampuš, prav tako alumne UL ALUO, in prej omenjenega Mihe Eriča. Na odru se jima je pridružil še en član Koala Voice, Domen 
Don Holc.

V okviru posebne ateljejske scenografije so na odru ves čas prireditve performativno sodelovali tudi študenti UL ALUO: Ajda Kalan, Damir Omić in Sara Stevanović, njihovi kolegi Lan Mohorič Bonča, Oskar Kandare in Filip Čop pa so poskrbeli za video produkcijo v živo.

Kaj sledi?

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) se zahvaljuje vsem, ki ste praznovali 80-letnico z njimi. Na takšen ali drugačen način bodo obletnico obeleževali še do konca leta, uradni 80. rojstni dan (ustanovitve) namreč nastopi 8. oktobra 2025. Novosti bodo objavljene na podstrani, posvečeni 80-letnici UL ALUO ().

Med drugim bo s 1. julijem začel izhajati še en, v tem primeru čisto svež podkast v produkciji UL ALUO, ki nosi naslov Akademija, kaj ti je? / ALUO 80 (napovednik ). V goste prihajajo aktualni, nekdanji in večni študenti, aktivni in nekdanji zaposleni ter pravzaprav vsi mogoči drugi, ki jim kratica UL ALUO nekaj pomeni. S podkastom bodo raziskovali različne poglede, izkušnje, želje in napovedi, vezane na UL ALUO.