Dolgotrajno in neprekinjeno sedenje na delovnem mestu predstavlja tveganje za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni. Prekinitev sedenja z aktivnimi odmori in sistematična telesna dejavnost v prostem času, skupaj z uravnoteženo prehrano in učinkovitim spopadanjem s stresom lahko zmanjša tveganje za nastanek in upočasni napredovanje naštetih kroničnih nenalezljivih bolezni, izboljša počutje, delovno učinkovitost ter na dolgi rok finančno razbremeni delodajalca ter zdravstveni sistem. Namen mikrodokazila je povečati znanja in spretnosti zaposlenih na pretežno sedečih delovnih mestih za samopomoč pri preprečevanju nastanka, upočasnitvi napredovanja kroničnih nenalezljivih bolezni.
Število ECTS
1,00
Število ur
25,00
Način izvedbe
kombinirano
Nosilna članica
Fakulteta za šport
Učni izidi
Udeleženci bodo po krajšem izobraževanju in usposabljanju:
- znali prepoznati osnovne dejavnike tveganja za nastanek kostno-mišičnih obolenj na sedečem delovnem mestu,
- poznali vadbene količine, ki so predpogoj za pravilno tolmačenje priporočil vadbe za zdravje Svetovne zdravstvene organizacije,
- znali prilagoditi sedalo in delovni prostor za zmanjšanje obremenitev na kostno-mišični sistem med sedenjem,
- znali izbrati in izvesti osnovne vaje v aktivnem odmoru na njihovem (sedečem) delovnem mestu,
- znali prepoznati simptome stresa, izčrpanosti in/ali izgorelosti na svojem delovnem mestu,
- poznali logiko uravnoteženega načina prehranjevanja.
Vstopni pogoji
Pogoj je osnovna računalniška pismenost (izdelava in vpis v Google račun in spletno učilnico z uporabniškim imenom in geslom, uporaba osnovnih orodij kot so predvajalniki video posnetkov in Google obrazci) ter poznavanje slovenskega jezika. Osnovnošolska izobrazba (SOK 2, EOK 2).
EOK/SOK
3/3
Cena
čԴ
Vpis trenutno ni možen. Razpis novih terminov lahko spremljate na vstopni strani.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.