Učni program podrobno raziskuje metode za valorizacijo odpadkov v produkte z višjo dodano vrednostjo, pri čemer se poslužuje naprednih tehnoloških pristopov, kot so organska in biokemijska (encimska) pretvorba ter modelno-zasnovan dizajn ter intenzifikacija procesa. Učni program udeležencem predstavlja prednosti alternativnih kemijskih mehanizmov za optimizacijo obstoječih in načrtovanje novih procesov, s posebnim poudarkom na uporabi zelenih topil, biokatalize in naprednega matematičnega modeliranja ter njihovi integraciji v obstoječe sisteme. Vsebina učnega programa zajema tudi analizo življenjskega cikla produkta ter različne načine ocenjevanja vplivov kemijskih procesov in njihovih proizvodov na okolje.
Število ECTS
1,00
Število ur
25,00
Način izvedbe
v živo
Nosilna članica
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Učni izidi
- Udeleženci razumejo in znajo implementirati principe krožnega gospodarstva in zelene kemije v realna industrijska okolja.
- Udeleženci poznajo oceno življenjskega cikla industrijskega procesa in poznajo trajnostna merila za ocenjevanje okoljskih vplivov kemijskih procesov in proizvodov.
- Udeleženci razumejo principe intenzifikacije procesov ter znajo to znanje uporabiti za optimizacijo kemijskih procesov, z namenom zmanjšanja porabe energije in virov.
- Udeleženci poznajo različne oblike valorizacije odpadkov za proizvodnjo produktov z višjo dodano vrednostjo.
- Udeleženci poznajo prednosti uporabe alternativnih oblik kemijskega procesa, ki vključuje uporabo zelenih topil, biokatalize ter matematičnega modeliranja.
- Udeleženci poznajo osnove avtomatizacijske piramide in razumejo način delovanja posameznega elementa.
- Udeleženci so sposobni uporabiti podatke lastnih sistemov za namene avtomatizacije in razumejo delovanje digitalnega dvojčka.
Vpis trenutno ni možen. Razpis novih terminov lahko spremljate na vstopni strani.
Vstopni pogoji
Pričakuje se, da imajo kandidati najmanj zaključeno višjo strokovno izobrazbo prve stopnje ali primerljive stopnje na področjih, kot so kemijska tehnologija, kemijsko inženirstvo, kemija, okoljske vede, biotehnologija ali druga sorodna področja. Ta pogoj zagotavlja, da imajo udeleženci zadostno osnovno razumevanje naravoslovnih in tehničnih konceptov, ki so temelj za nadaljnje izobraževanje. Prav tako se pričakuje, da imajo kandidati osnovno računalniško pismenost, ki je nujna za učinkovito sodelovanje v programu. Dodatne veščine, kot so osnovne programiranja ali znanje modeliranja procesov, so prednost, vendar niso obvezne.
EOK/SOK
5/6
Cena
čԴ
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.