Izobraževanje omogoča celovit vpogled v ključne tehnološke pristope za trajnostno preobrazbo industrijskih procesov. Udeleženci se bodo seznanili s temeljnimi principi krožnega gospodarstva in zelene kemije ter njihovim pomenom za zmanjšanje okoljskega odtisa. Posebna pozornost bo namenjena tehničnim standardom na področju zelenih tehnologij ter njihovemu vključevanju v industrijsko prakso. Poudarek bo tudi na digitalizaciji in avtomatizaciji industrijskih procesov, pri čemer bodo predstavljene možnosti optimizacije s pomočjo matematičnega modeliranja, miniaturizacije ter uporabe statističnih metod za strateško odločanje in izboljšanje procesov. Udeleženci se bodo seznanili tudi s pravnimi praksami, ki so nujne za uspešno implementacijo zelenih tehnologij v skladu z veljavno zakonodajo in standardi. Usposabljanje je namenjeno projektnim vodjem, odločevalcem in direktorjem v podjetjih, ki se ukvarjajo s kemijsko industrijo ali sorodnimi panogami.
Število ECTS
2,00
Število ur
50,00
Način izvedbe
kombinirano
Nosilna članica
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Učni izidi
- Udeleženci bodo razumeli principe krožnega gospodarstva in zelene kemije ter njihovo vlogo pri zmanjšanju okoljskega odtisa industrijskih procesov.
- Udeleženci bodo seznanjeni z metodologijo ocene življenjskega cikla (LCA) industrijskih procesov in trajnostnimi merili za ocenjevanje okoljskih vplivov ter prepoznali njihov pomen.
- Udeleženci bodo razvili osnovno sposobnost optimizacije kemijskih procesov z uporabo principov intenzifikacije procesov ter razumeli njihove učinke na porabo energije in surovin.
- Udeleženci bodo prepoznali različne tehnike valorizacije odpadne biomase in njihovo uporabnost za proizvodnjo produktov z višjo dodano vrednostjo.
- Udeleženci bodo razumeli pravne okvire in tehnične standarde na področju zelenih tehnologij ter vedeli, kako jih upoštevati pri strateškem odločanju v industriji.
- Udeleženci bodo seznanjeni z zahtevami za upravljanje dokumentacije in pravnimi obveznostmi v skladu z aktualnimi predpisi.
- Udeleženci bodo pridobili vpogled v možnosti izboljšanja industrijskih procesov z vidika trajnostnega razvoja in skladnosti z zakonodajo.
Vstopni pogoji
Za vključitev v učni program je zahtevana univerzitetna izobrazba druge stopnje na področjih, kot so kemijska tehnologija, kemijsko inženirstvo, okoljske vede, kemija, biokemija, biotehnologija ali sorodna področja.
Zaželeno je, da imajo kandidati osnovne izkušnje z vodenjem projektov, delom s projektno dokumentacijo ter poznavanjem pravnih zahtev, ki urejajo industrijske procese. Predhodno znanje omogoča, da
udeleženci učinkovito sledijo programu in ob tem pridobijo dodatna specifična znanja ter veščine, potrebne za nadgradnjo obstoječih industrijskih procesov v skladu z najnovejšimi tehnološkimi in pravnimi smernicami.
Osnovna računalniška pismenost je nujna za delo z digitalnimi orodji. Program bo izveden v slovenskem jeziku, zato je zahtevano ustrezno znanje slovenskega jezika.
EOK/SOK
7/8
Cena
čԴ
Vpis trenutno ni možen. Razpis novih terminov lahko spremljate na vstopni strani.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.