Raziskovalno, pedagoško in razvojno delo
Na Univerzi v Ljubljani deluje več kot 3500 raziskovalcev, ki svojo raziskovalno in umetniško dejavnost izvajajo na akademijah in fakultetah. Univerza dejavno sodeluje v mednarodnih raziskovalnih in izobraževalnih programih ter projektih, zlasti v okviru evropskih programov, kot sta Horizon 2020 (H2020) in Erasmus+ (E+).
Tako svojim kot tudi gostujočim raziskovalcem nudimo odlično raziskovalno okolje in moderno raziskovalno opremo za razvoj prebojnih dosežkov in inovacij. Povezovanje s tujimi raziskovalci ter njihov mednarodni pretok podpirata EURAXESS kontaktna točka in vključitev v mrežo .
Člane SMUL vabimo, da nam posredujete vaše predloge za sodelovanje v EU projektih, ki jih bomo preko naših internih kanalov posredovali na članice. Prav tako nudimo pomoč pri iskanju primernih kandidatov za sodelovanje na projektih.
Interni razpis razvojnega sklada UL (RSUL) za raziskovalne projekte slovenskih raziskovalcev v tujini s študenti Univerze v Ljubljani za leto 2025
V sklopu aktivnosti Razvojnega sklada Univerze v Ljubljani smo odprli nov INTERNI RAZPIS Razvojnega sklada UL (RSUL) za RAZISKOVALNE PROJEKTE SLOVENSKIH RAZISKOVALCEV V TUJINI S ŠTUDENTI UNIVERZE V LJUBLJANI. Namen internega razpisa Razvojnega sklada Univerze v Ljubljani je sofinanciranje krajših raziskovalnih projektov slovenskih raziskovalcev v tujini s študenti 1., 2. ali 3. stopnje na Univerzi v Ljubljani. Univerza v Ljubljani želi z razpisom krepiti znanje in spretnosti ter mednarodno vpetost študentov UL - potencialnih bodočih raziskovalcev na znanstvenoraziskovalnem področju. Interni razpis bo objavljen enkrat letno. Razpis ima tri interne roke za oddajo vlog: 6.3.2025, 8.5.2025 in 22.6.2025.
Če ste zainteresirani za tovrstno sodelovanje in še niste dogovorjeni glede izvedbe, vam predlagamo, da se obrnete na kontaktno osebo SMUL na izbrani članici. Za dodatna vprašanja smo vam na voljo preko e-pošte eusklad@uni-lj.si.
Interni razpis razvojnega sklada UL (RSUL) za zaposlitev slovenskih raziskovalcev iz tujine
Namen internega razpisa Razvojnega sklada Univerze v Ljubljani (RSUL) je spodbujati reintegracijo odličnih slovenskih izkušenih raziskovalcev, ki delujejo v tujini. Univerza v Ljubljani želi z razpisom krepiti znanje in spretnosti ter mednarodno vpetost na znanstvenoraziskovalnem področju. Predmet internega razpisa RSUL je sofinanciranje zaposlitve slovenskega raziskovalca, ki že dlje časa deluje v tujini. Zaposlitev je predvidena na raziskovalnem delovnem mestu.
Vsebina razpisa in prijavna vloga, ki jo odda članica Univerze v Ljubljani (akademija oz. fakulteta).
Rok za oddajo vlog je 8. 5. 2025. Razpis predvideva izbor enega raziskovalnega projekta.
Za dodatna vprašanja vam predlagamo da se obrnete na eusklad@uni-lj.si.
Javni razpis za sofinanciranje gostovanj slovenskih strokovnjakov iz tujine na slovenskih visokošolskih zavodih in raziskovalnih organizacijah ter študijskega oziroma znanstvenega obiska študentov v tujini
Na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije objavljen Javni razpis za sofinanciranje gostovanj slovenskih strokovnjakov iz tujine na slovenskih visokošolskih zavodih in raziskovalnih organizacijah ter študijskega oziroma znanstvenega obiska študentov v tujini.
Namen razpisa je spodbujanje povezovanja slovenskih strokovnjakov, ki delujejo v tujini ter njihovih matičnih organizacij s slovenskimi visokošolskimi zavodi. Razpis omogoča sofinanciranje pedagoških in/ali raziskovalnih gostovanj slovenskih strokovnjakov, ki že dalj časa delujejo v tujini. Gostovanja na slovenskih visokošolskih zavodih lahko trajajo od enega do dvanajst mesecev (prijavitelj je Univerza v Ljubljani). Člani in članice SMUL imate, skladno s predhodnim dogovorom s članico Univerze v Ljubljani, možnost koriščenja sredstev v okviru razpisa. V kolikor ste zainteresirani za gostovanje in še niste dogovorjeni glede same izvedbe, se na izbrani članici obrnite na kontaktno osebo pri SMUL.
Več informacij o razpisu si lahko ogledate .
Cilj je vračanje slovenskih raziskovalcev v Republiko Slovenijo iz tujine. Vodja prijavljenega projekta mora poleg tega, da ni zaposlen (enako velja za pogodbe o mirovanju) v Republiki Sloveniji na dan zaključka razpisa in vsaj eno leto pred njim, živeti v tujini. Če je vodja prijavljenega projekta svojo doktorsko disertacijo končal v tujini največ eno leto pred zaključkom razpisa, se šteje, da je izpolnjen tudi pogoj vsaj enoletnega bivanja v tujini. Program je objavljen v okviru Javnega razpisa za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2025 na spletni strani ARIS.
Ostale možnosti so-financiranja gostovanj in izmenjav
Sredstva ARRS in sredstva iz Razvojnega sklada lahko krijejo stroške gostujočih profesorjev in raziskovalcev na Univerzi v Ljubljani, ki sodelujejo s člani SMUL, zadolženimi za ERC projekte.
Prav tako so lahko iz Razvojnega sklada kriti potni stroški profesorjem in raziskovalcem Univerze v Ljubljani v višini 1.000,00 evrov za obiske pri članih SMUL, ki so zaposleni na KU Leuven in na univerzah, članicah in oz. univerzah, ki so uvrščene na seznam TOP15 (univerze in raziskovalne organizacije v EU, ki so bile najbolj uspešne v projektih FP7 in H2020).
Raziskovalci Univerze v Ljubljani se lahko prijavijo tudi na bilateralne razpise za znanstvenoraziskovalno sodelovanje s posameznimi državami, ki financirajo gostovanja in izmenjave (druga sodelujoča država objavi razpise za financiranje svojih raziskovalcev). Prav tako so na voljo razpisi za mobilnost osebja ter poučevanje in usposabljanje v okviru programa Erasmus+. Erasmus sredstva lahko koristijo tudi študenti Univerze v Ljubljani za študijske izmenjave ali opravljanje praktičnega usposabljanja na tujih institucijah in v podjetjih, s katerimi ima Univerza v Ljubljani podpisan sporazum.
Razpis omogoča tudi sofinanciranje študentov vseh stopenj, ki se odpravljajo na 3 do 10 tedenski študijski obisk v tujino k slovenskemu profesorju ali raziskovalcu, pri čemer njihova matična ustanova to mobilnost prizna kot del izobraževalnega programa v Sloveniji.
Več informacij o razpisu si lahko ogledate .
Dodatne informacije o možnostih Erasmus+ za študente in osebje ter za doktorske študente in raziskovalce so na voljo na spletni strani.
Namen je spodbujanje raziskovalnega sodelovanja študentov, vpisanih na slovenske visokošolske zavode, z izobraževalnimi institucijami in raziskovalnimi organizacijami v tujini, kjer delujejo slovenski visokošolski učitelji in raziskovalci. Sredstva so namenjena dodiplomskim, magistrskim ali doktorskim študentom, ki se odpravijo na 3- do največ 10-tedenski študijski obisk v tujino in jim matična izobraževalna ustanova to mobilnost vrednoti kot del izobraževalnega programa v Republiki Sloveniji.
Člane SMUL vabimo, da nam posredujejo predloge institucij in podjetij, ki bi bili pripravljeni sprejeti študente Univerze v Ljubljani na praktično usposabljanje. Prav tako lahko člani SMUL k sebi sprejmejo študente zaključnih letnikov 2. in 3 stopnje, ki želijo v tujini pripravljati svoje zaključno delo.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije ponuja , ki so namenjene spodbujanju študija v tujini, izboljšanju strokovne usposobljenosti ter prenosu znanja in dobrih praks, z namenom krepitve konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. ŠپԻ徱 Ad futura se dodelijo za mednarodno mobilnost za izDzž𱹲, študijski obisk in sodelovanje na tekmovanjih iz znanja ali raziskovanja.
Sodelovanje na področju doktorskega študija
Zainteresirani člani SMUL se lahko vključijo v seznam uspešnih učiteljev in učiteljic, znanstvenikov in znanstvenic, ki lahko kot mentorji, somentorji ali člani komisij sodelujejo pri spremljanju dela doktorskih študentov in študentk. Vljudno vabljeni tudi k sodelovanju v okviru letnih dogodkov doktorske šole.
Možnost sodelovanja vidimo tudi v gostovanju doktorskih študentov pri zainteresiranih članih SMUL in v gostovanju prejemnikov pri članih SMUL, ki delujejo v ZDA. Prav tako je predvideno sekundiranje naših raziskovalcev, ki sodelujejo v programu MSCA IF, kar je potrebno navesti že v fazi prijave projekta MSCA IF.
Prenos znanja v gospodarstvo in sooblikovanje podjetniškega ekosistema
Prenos znanja v gospodarstvo je strateško poslanstvo Univerze v Ljubljani. Zato na Univerzi deluje Pisarna za prenos znanja, ki je most med raziskovalno in gospodarsko sfero. Pisarna skrbi za intelektualno lastnino Univerze v Ljubljani, kot tudi za komercializacijo izumov in drugega znanja. Na svoji spletni strani ponuja nabor tehnologij, ki so primerne za prodajo, licenciranje ali skupna partnerstva. Poleg tega spodbuja podjetništvo na Univerzi v Ljubljani prek podpore za ustanavljanje odcepljenih podjetij in se povezuje z , ki študentom pomaga na njihovi podjetniški poti.
Pisarna je tudi vstopna točka za podjetja in organizacije, ki si želijo sodelovati z Univerzo v Ljubljani. Poiščejo lahko ustrezne rešitve in podjetja ter organizacije povežejo s strokovnjaki na Univerzi prek storitve Vaši izzivi.
Pisarna za prenos znanja možnosti sodelovanja vidi v povezovanju Univerze v Ljubljani z razvojno naravnanimi mednarodnimi industrijskimi in poslovnimi partnerji. Odprti so za sodelovanje pri: organiziranju izobraževanj s področja podjetništva, spodbujanju podjetništva pri raziskovalcih, organiziranju predstavitev razvojnih trendov, mednarodnih priložnosti za razvojne projekte …
Promocija Univerze v Ljubljani
Na Univerzi se trudimo privabiti večje število tujih študentov, ki bi se vpisali v študijske programe oz. se odločili za izmenjavo na Univerzi v Ljubljani, se vključili v poletne šole, projekte in druge aktivnosti. Vsako leto se predstavimo na tujih visokošolskih sejmih, za katere pripravimo spletne in ostale predstavitve, promocijske materiale, sodelujemo z mediji na izbranih tujih trgih ter v revijah. Z namenom izboljšanja promocijskih aktivnosti smo vzpostavili stik s slovenskimi predstavništvi in društvi po svetu ter srednjimi šolami v izbranih državah ter objavili programe na različnih portalih v tujini.
Zainteresirane člane SMUL vabimo, da postanete naši ambasadorji v tujini ter delite z zainteresiranimi kandidati predstavitev vaše karierne poti.
Informiranje o kariernih priložnostih in spodbujanje mentorstva
Na Univerzi v Ljubljani je bila pred dvema letoma vzpostavljena Mreža klubov alumnov UL, ki združuje 58 klubov alumnov fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Vabljeni, da se nam pridružite na portalu alumni UL, preko katerega se fakultete in akademije Univerze v Ljubljani povezujejo s svojimi diplomanti. Informacije o klubu posamezne fakultete/akademije najdete na , kjer imate možnost vstopa v spletni portal, kjer se lahko ponovno povežete z nekdanjimi sošolci, profesorji in drugimi alumni Univerze v Ljubljani. je enostavna, saj jo lahko opravite tudi preko morebitnega Facebook ali LinkedIn profila. Članice Univerze v Ljubljani organizirajo različna strokovna srečanja alumnov, v naslednjih mesecih pa bomo podporne aktivnosti še okrepili. Spodbujali bomo različne oblike mentorstva, katerih izvedbo in komunikacijo med alumni skupnostjo bo olajšala digitalna platforma.
Brezplačen vpis bibliografije v COBISS
Članom in članicam SMUL, ki so aktivno vključeni v aktivnosti Univerze v Ljubljani, je omogočen brezplačni vpis bibliografije v COBISS. V kolikor ste v preteklosti sodelovali v aktivnostih SMUL (Znanost za vse – predstavitve dosežkov članov in članic SMUL, komisijah, konferenci za doktorske študente ipd.), lahko zaprosite za izdelavo bibliografije v sistemu COBISS. Prošnjo pošljite na smul@uni-lj.si in predložite seznam publikacij, za katere želite zapis v COBISS ter navedite potrebo za izdelavo bibliografije (habilitacija, prijava projekta ipd.). Univerza v Ljubljani bo preverila upravičenost članov SMUL glede na kriterije za oceno njihovih aktivnosti. Poleg tega bo določila obdobje let, v katerih so bile objavljene publikacije, za katere se bo pripravila bibliografija COBISS, ob upoštevanju potreb posameznega člana SMUL.
Habilitacijski postopek in institut gostujočega profesorja/raziskovalca
Habilitacijske postopke vodijo posamezne članice Univerze v Ljubljani (akademije, fakultete), skladno s sprejetimi Merili za volitve v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev ter sodelavcev Univerze v Ljubljani.
Kandidat začne postopek z oddajo vloge za izvolitev v naziv na posameznem habilitacijskem področju na članici. Vloga za izvolitev v naziv mora biti pripravljena v skladu z Navodili za izvajanje Meril (tehnična navodila). Od 1. 10. 2020 dalje bo izvedba postopka za izvolitev v naziv brezplačna, pri čemer bo postopek izveden le za kandidate, za katere na Univerzi v Ljubljani obstaja interes za sodelovanje.
Če nimate habilitacijskega naziva in se želite prijaviti na razpis za prosto delovno mesto, pri katerem je ta naziv pogoj, vam pred samo prijavo ni treba vložiti vloge za izvolitev v naziv. Svetujemo vam, da preverite količinske in kakovostne pogoje za naziv, ki je zahtevan za zasedbo delovnega mesta. Skupaj s prijavo na prosto delovno mesto predložite tudi dokazila o izpolnjevanju količinskih in kakovostnih kriterijev za izvolitev v naziv ali za priznanje naziva. Ob tem priložite tudi izjavo, da soglašate, da se vaša prijava obravnava kot vloga za izvolitev v naziv ali za priznanje naziva. Na predlog izbirne komisije bo članica na podlagi izkazane želje po sodelovanju izvedla postopek izvolitve v naziv.
Pred leti smo uvedli institut gostujočega profesorja ali gostujočega raziskovalca, pri katerem je postopek preverjanja krajši in v povprečju zaključen v dveh mesecih. Za gostujočega učitelja ali raziskovalca je lahko imenovana oseba, ki ima veljavno habilitacijo z druge univerze, samostojnega visokošolskega zavoda ali raziskovalne institucije, ali pa zaseda delovno mesto v takšni organizaciji, pri čemer so pogoji enakovredni tistim, ki jih zahteva habilitacijski naziv na Univerzi v Ljubljani. Gostujoči učitelji ali raziskovalci so imenovani za obdobje 12 mesecev, z možnostjo ponovnega imenovanja za dodatnih 12 mesecev.
Na naslednji povezavi so na voljo tudi vse ostale relevantne informacije, vezane na habilitacijske postopke.
Zaposlitvene priložnosti
Univerza v Ljubljani objavlja vsa prosta raziskovalna in pedagoška delovna mesta na spletni strani. Na povezavah do spletnih strani fakultet UL so objavljene podrobnejše informacije o članicah.
Vsa prosta delovna mesta na UL morajo biti javno objavljena. Po prijavi kandidatov na določeno delovno mesto sledi izbirni postopek. Po končanem selekcijskem postopku izbrani kandidat opravi zdravniški pregled, podpiše pogodbo o zaposlitvi in prične z delom.
- Pravilniki
Statut Univerze v Ljubljani
Habilitacijski postopek
Kadri
Pedagoško delo
Raziskovalno, razvojno delo in intelektualna lastnina
- Prosta delovna mesta
Univerza v Ljubljani- slo / eng
- Uporabne informacije
Možnosti sodelovanja članov SMUL z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve
S strani Ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so pripravili pregled možnosti za sodelovanje članov SMUL. Vabljeni k izvedbi predavanj v okviru Diplomatske akademije MZZ, udeležbi na Blejskem strateškem forumu, sodelovanju v okviru znanstvene diplomacije ter v mednarodnih izvedenskih organih. Podrobnejše informacije najdete na tej strani.
Zapisniki srečanj
-
-
Zapisnik srečanja članov z dne 11. 7. 2016
pdf 96 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 16. 6. 2017
pdf 101 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 22 12. 2017
pdf 119 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 20. 12. 2018
pdf 153 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 3. 7. 2019
pdf 131 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 20. 12. 2019
pdf 165 KB -
Zapisnik dopisne seje 13.- 20. 5. 2020
pdf 1.3 MB -
Zapisnik srečanja članov z dne 6. 7. 2020
pdf 194 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 22. 12. 2022
pdf 140 KB -
Zapisnik srečanja članov z dne 6. 7. 2023
pdf 144 KB
-